Lombardie

Lombardie nepatří mezi tak oblíbená zimní lyžařská střediska v Itálii jako třeba Bormio, Passo Tonale nebo Livigno. Kdo však už má většinu populárních středisek lyžařsky projetou a chtěl by poznat něco nového, může se vydat jihozápadním směrem do provincie Bergamo. Předhůří Dolomit, nazývaném Orobijské Alpy, má turistům, prahnoucím po lyžování, tůrách zimní krajinou či výletech na sněžnicích, určitě co nabídnout.

Zdejší centrum Bergamo leží u ústí dvou údolí Vale Brembana a Vale Seriana. Tato údolí byla vyhloubena řekami Serio a Brembo. Ty se tu zařezávají hluboko mezi okolní vrcholy Alp. Romantický ráz krajiny Orobijských Alp barvitě popisovali už horolezci, kteří se sem vydávali na první objevné expedice již v průběhu 19. století. Nejvyšší zdejší štíty kdysi vytvářely dojem nehostinného prostředí. To člověk do té doby narušil jen velmi zřídka. V těch časech pusté a neobydlené hřebeny hor, uzavírající údolí ze severu, dnes skýtají turistům a horolezcům možnost výstupu z obou stran.

Jsou lyžaři, pro které je lyžování ve výškách nad 3.000 metrů jakousi podmínkou k tomu, aby vůbec do konkrétního alpského střediska vyrazili. V horách okolo Bergama se žádný takto vysoký vrchol nenachází. To ale neznamená, že lyžování v tomto skiregionu je pouze pro čajíčky. A že se tady bude zkušený a zdatný lyžař nudit!

Sníh obvykle leží v oblasti Brembana až do pozdního jara. A to i přesto, že doslova na dohled se nachází teplá Pádská nížina. Mezi zdejší nejpopulárnější vrcholy patří Zuccone Campelli, Pizzo dei Tre Signori, Monte Cadele, Corno Stella, Monta Aga a skupina Ponteranica. Dále pak se často jezdí na hřeben Cavallo-Pegherolo nebo hory nad Calvi. Jejich nadmořská výška se velmi blíží magickým 3 kilometrům a pohybuje se mezi 2.100 a 2.700 metry nad mořem.

A pokud by někoho náhodou lyžování omrzelo, může si třeba udělat výlet do některé z nedalekých historických osad. Mezi mě patří například Fraggio v údolí Taleggio. Tato osada si svou oblibu získala hlavně historickými domy s kamennými střechami. A také působivými soutěskami v přilehlém okolí.

Advertisement