Livigno

Livigno byla kdysi malá, zastrčená vesnička. Rozkládá se ve výšce téměř 2.000 metrů uprostřed vysokých hor. Dříve bylo celé Livigno jen několik málo chalup a pár zemědělských usedlostí.

Zato dnes se v Livignu, italském centru alpského lyžování, vše počítá na doslova na stovky a tisíce. Stovky restaurací a obchodů, tisíce lyžařů. To vše je Livigno. K tomu samozřejmě i hromady aut a bohužel velké problémy s parkováním. Do oblasti Livigna zkrátka vtrhl moderní turistický ruch.

I přesto všechno je lyžařská oblast Livigno na pomezí Švýcarska a Itálie regionem, pyšnícím se krásnou přírodou. A také kvalitním zázemím pro turisty. Livignu právem náleží statut jedno z nejlepších a nejmodernějších lyžařských středisek v celé Itálii.

V zimě se Livigno doslova mění v ráj zimních radovánek a lyžování. Sjíždějí se sem lyžaři, běžkaři, ale též milovníci snowboardingu z blízkého i vzdálenějšího okolí. Pochopitelně nechybí ani spousty zahraničních hostů. Skrze údolí vedou běžecké stopy v délce téměř 40 kilometrů.

Do nedalekého městečka Passo Stelvio zase míří ti, kteří si chtějí zalyžovat na ledovci. Přestože v této oblasti vydrží na svazích přírodní sníh až do konce dubna, jsou zhruba dvě třetiny tratí uměle zasněžovány.

Nejprudší tratě oblasti Livigno se nacházejí podél lanovky Carosello. Tyto tratě svou šířkou přímo vybízejí k dlouhým carvingovým obloukům. Oproti tomu mírnější, ale rovněž široké tratě, se nacházejí na vrcholu Blesaccia.

Areál Mottolino spojuje se střediskem Livigno dvanáctimístná gondola. Jedná se sice o menší, ovšem velmi sportovní středisko. V areálu Mottolino se budou cítit dobře zkušenější lyžaři. Jsou zde především červené a rychlé černé tratě.

Každý čtvrtek se pravidelně koná večerní lyžování. Dříve bylo Livigno vyhlášené také možností bezcelních nákupů za dobré ceny. Tato možnost stále platí, ale ceny už nejsou tak výhodné jako před lety.