Kronplatz

O hoře Kronplatz se často říká, že jde o nejdokonaleji lyžařsky využitou horu v Dolomitech. Na kromě dostatečně širokých sjezdovkách na vrcholu Plan de Corones se v současnosti dá dobře lyžovat i na sousedním, o něco nižším vrcholku Piz de Plaies. Ten je s vrcholem Kronplatz v současnosti už lyžařsky propojen. Z Piz de Plaies se pak mohou lyžaři skibusem jednoduše dostat až k doslova legendárnímu okruhu Sella Ronda.

Na vrcholku Plan de Corones se nacházejí sjezdové tratě všech možných obtížností pro všechny druhy alpského lyžování. Skiareál Kronplatz se tak může pyšnit velmi širokou nabídkou sjezdovek pro každého lyžaře. Od jednoduchých modrých sjezdovek, které se nalézají hlavně v okolí vrcholu 2.275 metrů vysoké hory, přes dlouhé červené tratě, táhnoucí se do obce Olang, až po náročné a prudké svahy. Ty nejčastěji míří do Brunecku a mohou se pochlubit celkovým převýšením téměř 1.300 metrů.

I když by se v italských Alpách asi sotva hledaly širší sjezdovky než právě na hoře Kronplatz, neustále se zvyšující popularita lyžařského střediska Plan de Corones si žádá rozšiřování zdejších možností lyžování. K aktuálně nejnovějším tratím patří například černá sjezdovka Piculin.

Na severní straně Plan de Corones vedou z obce Reischach 2 kabinové lanovky. Podél nich se táhnou obtížné, až pětikilometrové černé sjezdovky Sylvester a Hernegg. V horní části se k těmto tratím přidává ještě široká, středně obtížná sjezdovka s další kabinovou lanovkou Gipfelbahn.

I když by se podle předcházejících řádků mohlo zdát, že Kronplatz je především pro zdatné a zkušené lyžaře, není tomu tak. Kronplatz je především o pohodovém lyžování. Vždyť celá polovina sjezdovek, a především pak ty na jihovýchodní straně vedoucí do Olangu a k průsmyku Furkelpass, je v lyžařských mapách označena modrou barvou. Jde tedy o technicky nenáročné tratě.

Spodní třetina dlouhé sjezdovky do Olangu, která dosahuje délky téměř 6 kilometrů, je typickým místním představitelem středně náročných, červených tratí. Kratší černý svah se nachází nedaleko Furkelpassu. Odtud se dolů vine i dlouhá, středně obtížná trať. Tato sjezdovka vede až do střediska St. Vigil. A právě zde na ni navazují svahy, táhnoucí se z Kronplatzu směrem k lanovce na vrchol Piz de Plaies.

Advertisement